Press "Enter" to skip to content

Co zrobiliśmy

Rozpoczęliśmy działalność w 2014 roku przyjmując nazwę Mieszkańcy dla Sopotu. Formalnie Stowarzyszenie zostało zarejestrowane rok później.

Byliśmy zainspirowani ruchami miejskimi, które właśnie w tym czasie działały w Polsce bardzo dynamicznie. My też próbowaliśmy swoich sił w działaniach obywatelskich. Wspieraliśmy (wspólnie z Sopocką inicjatywą Rozwojową) obronę Parku Grodowego przed deweloperską zabudową (zakończyło się to sukcesem).  W tym czasie Sopot jako pierwszy wprowadził w Polsce Budżet Obywatelski. Był to czas pełen nadziei na zmiany w skostniałych strukturach samorządu.

Wybory 2014

Organizacja  stworzyła Komitet Wyborczy Mieszkańcy dla Sopotu,  który wziął udział w wyborach samorządowych jesienią 2014 roku. Nie udało nam się wprowadzić do Rady Miasta żadnego radnego jednak postanowiliśmy działać dalej coraz odważniej formułując nasze postulaty. Najważniejsze dla nas było zapewnienie mieszkańcom wpływu na zarządzanie miastem poprzez konsultacje, inicjatywy uchwałodawcze, nagłaśnianie w mediach palących problemów.

Jedną z ważnych spraw, o której zaczynało się wtedy coraz głośniej mówić w Sopocie była kwestia ekologii. Dlatego też nasza pierwsza konferencji prasowa dotyczyła sprawy likwidacji pieców węglowych i wprowadzenia alternatywnych źródeł energii.

Nasze działania coraz częściej koncentrowały się na sprawach zachowania w Sopocie zieleni, niezgody na zabudowę plaż, betonowanie miasta.

Obrona sopockich plaż

Wiosną 2016 zaniepokojeni planami zabudowy stałej sopockich plaż rozpoczęliśmy protesty w tej sprawie domagając się zachowania plaż w nienaruszonej formie.

„Zaniepokoiło nas, że w nowy obiekt jest budowany na obszarze wydmowym, który powinien być ściśle chroniony. Tymczasem obserwujemy kolejną już w ostatnich latach dewastację naszego nadmorskiego środowiska.„- mówili działacze.

Ratowanie Parku Północnego przed „Ekologicznym parkingiem”

Udało nam się częściowo powstrzymać w 2017 roku budowę parkingu w Parku Północnym.https://sopot.naszemiasto.pl/budowa-parkingu-w-parku-polnocnym-pod-lupa-prokuratury-i/ar/c1-4190912  

Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu uważa, że budowanie parkingu dla samochodów za pieniądze, które mają chronić przyrodę, jest sprzeczne z celami tego projektu. – mówiliśmy w wywiadzie Stowarzyszenie już od kilku miesięcy protestuje przeciwko budowie parkingu w Parku Północnym. 22 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Ziemi zorganizowało tam piknik edukacyjno-protestacyjny – sadzono drzewa, zbierano podpisy przeciwko budowie parkingu.”

Protest w sprawie stacji paliw przy ulicy Reja

W 2017 władze Sopotu zapowiedziały budowę stacji paliw przy ulicy Reja. Mieszkańcy byli zdecydowanie przeciwni temu pomysłowi. Stowarzyszenie wspierało lokalne protesty. 

 

Stowarzyszenie wspiera istnienie Pogotowia Ratunkowego

Od trzech lat prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy Sopotu, Małgorzata Tarasiewicz składa wniosek do Budżetu Obywatelskiego i dzięki głosom mieszkańców w Sopocie istnieje całodobowe pogotowie. W 2017 roku Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu zbierało podpisy pod petycją sprawie powstania w Sopocie całodobowego pogotowia, które nie byłoby uzależnione od głosowania w Budżecie Obywatelskim tylko stało się częścią oferowanej sopocianom stałej opieki zdrowotnej.

 W Sopocie mieszkańcy i turyści uprawiają wiele sportów, które często mogą kończyć się urazami.  Powinni mieć możliwość skorzystać z pomocy w Sopocie zamiast jeździć do odległych szpitali.  Kilka lat temu w Sopocie istniało pogotowie przy ulicy Chrobrego i należy do tego rozwiązania powrócić.

 

Referendum

W 2017 roku Stowarzyszenie zorganizowało referendum w sprawie odwołania Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Zebraliśmy około 2700 ważnych głosów co jednak nie było wystarczającą ilością do przeprowadzenia referendum. Wymagana ilość w przypadku Sopotu to ok. 3000 głosów. Zbiórka podpisów była jednak bardzo ważna ze względu na możliwość osobistego poznania mieszkańców i ich problemów.

 

 

Spread the love